UPC: 0065030847766 | StarTech 1 Port 16in DB9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header – Low Profile (PLATE9M16LP)
- At walmart.com you can purchase StarTech 1 Port 16in DB9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header - Low Profile (PLATE9M16LP) for only
- The lowest price of StarTech 1 Port 16in DB9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header - Low Profile (PLATE9M16LP) was obtained on May 13, 2026 4:43 pm.
Description
UPC lookup results for: 0065030847766 | StarTech 1 Port 16in DB9 Serial Port Bracket to 10 Pin Header – Low Profile (PLATE9M16LP)
StarTech.com DB9 Serial Port Bracket – Low-Profile Serial Port. The StarTech.com PLATE9M16LP 1-port 16 DB9 serial port bracket to 10-pin header data transfer cable allows DB9 serial connectivity on a compact POS computer. It adds a DB9 serial port to the rear panel of a small form factor/low profile computer connecting to an IDC10 header connector on the motherboard. This cable features high-quality components for longer life. It has one 10-pin IDC female connector on one end and 9-pin DB-9 male connector on other end to ensure reliable connection. • Connectors: one IDC (10-pin motherboard header) female on first end and one DB-9 (9 pin D-Sub) male on second end. • RoHS Compliant. • Weight: 0.8 oz. • Certifications and standards: RoHS green compliant. • Length: 1.33 . • Dimensions: 3.1 (H) x 0.7 (W) x 6.2 (L). • Applications: Enabling DB9 serial connectivity on a compact POS computer. • low profile serial plate adds a DB9 serial port to the rear panel of a small form factor/low profile computer. • Constructed of high quality components. • 28 AWG wire gauge 16 cable length copper conductor. • Includes: 1 x 16 / 0.4 m low profile port serial plate. Add a serial port to your low-profile system with this StarTech DB9 serial port bracket. The bracket plugs directly into your motherboard using a 10-pin header to provide DB9 serial port connectivity for a computer with a low profile or small form factor. With the bracket in place you ll be able to use the wide range of serial devices available including the point-of-sale equipment commonly used in retail operations. • Sold as 1 Each.