UPC: 0065030858304 | Startech ST3300GU3B Usb 3.0 Hub W Gbe
Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare
Add your review
This Post layout works only with Content Egg
Check all prices
  • At walmart.com you can purchase Startech ST3300GU3B Usb 3.0 Hub W Gbe for only
  • The lowest price of Startech ST3300GU3B Usb 3.0 Hub W Gbe was obtained on May 14, 2026 2:23 am.
Description
UPC lookup results for: 0065030858304 | Startech ST3300GU3B Usb 3.0 Hub W Gbe
The black StarTech.com 3 Port Portable USB 3.0 Hub With Gigabit Ethernet Adapter NIC features a USB 3.0 host connection enabling maximum data transfer rate up to 5 Gbps and Ethernet up to 2 Gbps. Use a single USB 3.0 port to add three external USB 3.0 ports and a Gigabit Ethernet port to your laptop or Ultrabook using the StarTech.com USB hub. Its integrated GbE port enables you to expand your devices connectivity options. Well-designed with a black lightweight aluminum casing it is durable and portable. The integrated LED indicators enable you to check the status of the link and activity. This USB hub is a perfect accessory for connecting peripherals like mouse keyboard and USB flash drive to your laptop or computer. • USB Ethernet adapter for data transfer and internet connectivity. • SuperSpeed 3 USB 3.0 A female 1 RJ-45 female and 1 USB 3.0 A male for multiple connectivity. • Requires 100 – 240 VAC input voltage 300 mA input current 5 VDC output voltage 2 A output current. • Windows 8 8.1 7 Vista XP (all 32/64 bit) Server 2012 2008 R2 2003 Mac OS 10.6 Linux 2.6.x. • Operating Temperature: 0 – 50 deg. C; storage temperature: 10 – 75 deg. C. • Humidity: 0 – 85% RH (Non-condensing). • Certifications and standards: Meets with RoHS FCC and CE standards. • Dimensions: 1.7 W x 3.4 L x 0.6 H. • Sold as 1 Each.