Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare
Add your review
This Post layout works only with Content Egg
Check all prices
Description
PNHES50200 Panasonic Lumix G Leica DG Vario-Elmarit 50-200mm f/2.8-4 ASPH. POWER O.I.S. Lens – H-ES50200 Lens Storage Bag Front Lens Cap Rear Lens Cap Lens Hood Limited 1-Year USA Warranty PANASONIC LUMIX G LEICA DG VARIO-ELMARIT Professional Lens 50-200mm F2.8-4.0 ASPH. Mirrorless Micro Four Thirds POWER O.I.S. H-ES50200 (USA BLACK) The Panasonic LEICA DG ELMARIT 50-200mm F2.8-4.0 lens offers the range and versatility needed for a wide variety of shooting situations and because it s a LEICA DG LENS it s the kind of lens you have always wanted. With LEICA being the watchword for quality optics among professional photographers it was developed exclusively for LUMIX G Series cameras and incorporates state-of-the-art optical and mechanical components. LEICA Quality Professional high-quality LEICA DG ELMARIT optics. (21 Elements in 15 Groups 2 UED Elements). 50-200mm Ultra-telephoto zoom lens F2.8-4.0 (67mm lens filter threads) suitable for wildlife photography. Compatible with optional tele converters DMW-TC14 and DMW-TC20 Stabilized Power Optical Image Stabilizer (O.I.S.) compensates for the hand-shake movement in combination with LUMIX cameras supporting Dual I.S. and Dual I.S. 2.0 in-camera stabilization. Fast focusing Supports sensors drive at max. 240 fps sensor for high-speed autofocusing. Rugged Dust/splash-proof design and is even freeze-proof down to 14 Fahrenheit to withstand professional use under harsh conditions Capture All the Beauty Near and Far The long-awaited F2.8-4.0 LEICA DG telephoto zoom with middle-telephoto 50mm (35mm camera equivalent: 100mm) will frame everything from beautiful portraits to ultra-telephoto 200mm (35mm camera equivalent: 400mm) wildlife photography. Maximum magnification of 0.25x (35mm camera equivalent: 0.5x) also brings you into the macro world. The stunning resolution of this LEICA DG lens renders everything clearly from corner to corner. Designed for reliable use even in poor weather this handy high-quality lens is all you ll need to meet your challenges. LEICA DG Lens – Ultimate Optics The LEICA ES50200 DG Lens provides the ultimate optical quality and performance. They naturally meet the strict quality standards set by Leica Camera AG. Thanks to the sophisticated design of these lenses you will enjoy brilliant clarity all the way to the edges of your photos. At the same time distortions of all kind are prevented to enable precise sharp picture rendering. This means you have the ideal tool for pro-level images in the palm of your hand. Nano Surface Coating – clarity from all angles Put an end to unwanted ghosting and flaring – the Nano Surface Coating has been applied to lenses within the system. This special ultra-thin coating was developed originally by Panasonic to reduce bothersome reflections across the entire light spectrum. The result: crystal-clear pictures even if you re photographing a light source in the dark. POWER O.I.S. – Ultra-Sharp Photos LUMIX MEGA Optical image stabilization (O.I.S.) compensates for large camera shake and vibrations to capture sharp blur-free contours across the entire picture without a tripod. …